Nejdražší obraz na světě

Kolik stojí nejdražší obraz na světě? Je dobře známo, že umělecká díla, zejména ty nejcennější, stojí jmění. Nicméně cena, jakou má dílo Paula Cézenne´a je opravdu ohromující. Je pravděpodobné, že dlouho ji nic neporazí.

Do té doby za nejcennější obraz na světě bylo považováno dílo Jacksona Pollocka. "No.5" byl prodán ve 2006 roce za 140 milionu dolarů. Je to obrovská částka, a stejně je dva krát nižší, než poslední rekord. Cena Cézanneho obrazu "Hráči karet" dosáhla 250 milionů dolarů.

Je to ohromná částka, která má vliv na změnu světového trhu s uměním. Šok je tím větší, že "Hráči karet” je jen jedním ze série obrazů Cézanneho, které ztvárňují muže hrající karty. Impresionistický malíř hru ukazuje úplně jinak, než doopravdy vypadá. Šum u stolu proměňuje v napětí, které je vidět ve tvářích mužů. Karetní hře poskytuje intelekualní význam. Je to moment rozvážnosti zastavený na obraze. Předlohou byli hráči pocházející z rodného města malíře - Aix. Ale ne všichni najednou. Umělec kreslil jejich odraz postupně, nanesením barvy na připravenou skicu.

Nyní se tihle muži již navždy vepsali do historie umění. Za jejich odrazy rodina z Kataru zaplatila jmění. Další rekord nebude v brzké době překonán.